Sorry, this entry is only available in Bulgarian. You can translate the page with Google Translate.
Подреждаме информацията, продуктите или услугите във вашия сайт по удобен за потребителите начин. В резултат потребителите се ориентират бързо и лесно.
За да ползват информацията или поръчват от сайта или магазина ви, потребителите първо трябва да намерят търсената информация, стока или услуга в него. Това не винаги е лесно, защото често сайтовете се подреждат според виждането на хората, които ги изграждат или притежават. Такава подредба на информацията и менютата е едностранчива, не включва очакванията и логиката на потребителите и не е интуитивна за тях. Когато потребителите не намират лесно това, което търсят на сайта ви, най-вероятно ще отидат да го потърсят при вашите конкуренти.
Лукрат предлага решение, като извлича и подрежда сайта ви според очакванията на потребителите. Методът, който използваме, включва потенциални клиенти в процеса на подреждане и дава отлични резултати: 76% успеваемост, което означава: При търсене на даден продукт 76 от 100 опита са успешни и потребителите откриват 76% от търсените продукти от първи опит, точно там където ги очакват:-)))
Какво означава това?
- Повече разгледани продукти и услуги
- Повече продажби
- Повече доволни потребители
Добрите резултати се постигат, когато потребителите участват в процеса и подреждането на продуктите в сайта: електронни магазини, книжарници, банкови сайтове, сайтове на мобилни оператори. Опитът показва, че най-подходящият метод за извличане на потребителското очакване за подредба на продуктите е свободната категоризация (card sorting).
Провеждаме проучването онлайн, със специализиран инструмент, който ни помага да работим с потребителите докато те са в естествената си среда, у дома или на работното си място.
Кои и колко са участниците?
Работим с представители на вашите реални и потенциални клиенти. Подборът на участници е наша грижа, а профилът им (демографски и психографски характеристики) уточняваме с вас.
Работим с 15 участника от една и 20 участника от 2 целеви групи, за да постигнем оптимално отношение вложени средства, получени резултати.
Група е хора със сходни интереси, опит и познания. Например, за сайта на мобилен оператор различни целеви групи са представители на фирмите и тинейджърите.
Работата с повече потребители би дала по-достоверни и представителни резултати, но едва ли би дала съществена нова информация, a би оскъпила услугата излишно. При работа с по-малко участници, рискуваме да пропуснем важни аспекти на потребителските изисквания.
Какъв е срокът?
Работата по проекта отнема около 10 дни. След като се запознаем със спецификата на сайта, даваме и по-точни срокове.
Какво получавате?
Предаваме ви графично представена нова продуктова категоризация и описание в текстови формат. В него има подредба на всички категории и подкатегории, с лесни за разбиране имена и списък с продуктите, които съдържат.
Пример
Експертен анализ на ползваемостта на сайта на програма Глобални библиотели показа, че менютата в сайта затрудняват потребителите в търсене на желаната информация. В процеса на редизайн на сайта бяха въвзлечени и неговите потребители. Чрез метода на свободна категоризация, те подредиха сами съдържанието на сайта по логичен и естествен за тях начин. След анализ на резултатите, проектирахме нови менюта са сайта на програма глобални библиотеки.
Потребителите ни дават обратна връзка, че с обновения ни сайт наистина се работи много по-лесно, а го виждаме и сами по броя на успешно изпълнените задачи, с които потребителите се справят сами, без да търсят нашата помощ.” споделя Силвина Фурнаджиева, Сътрудник портал/преводач, Програма „Глоб@лни библиотеки – България.