Преди година време писах, че Айфон (iPhone) е хубав продукт. Сега се оказва, че е и ползваем.
Хората от щведската фирма Инюз (Inuse) тествали миналата есен с пет потребителя четири телефона срещу десетина ежедневни задачи. Всеки участник пробвал всички задачи с всеки апарат. Получило се, че с Айфон хората се справили най-добре и предпочели него пред конкурентните апарати.
Наскоро публикуваха доклада от тестването, който преразказвам тук. Може да изтеглите целия доклад безплатно от сайта им.
Задачите
Дали на хората прости ежедневни задачи:
- звъннете някому като наберете номер на ръка, а след това звъннете на човек от указателя на телефона
- променете силата на звука по време на разговор
- добавете нов контакт в указателя
- добавете ново събитие в календара
- настройте алармата
- напишете и изпратете текстово съобщение
- сложете телефона в тих режим
- направете снимка и я изпратете на човек от указателя на телефона
Апаратите
Подбрали 4 телефона с приблизително еднаква цена и възможности:
- ЕйчТиСи (HTC TyTN). Пипнив екран, плъзгаща се азбучна клавиатура и много програми. Операционна система Уиндоус мобайл 6.
- Сони Ериксон (Sony Ericsson W910i). Освен, че е телефон е и музикална кутия. Има плъзгаща се цифрова клавиатура. Не влиза в категорията телефон-компютър.
- Нокия (Nokia N95). Двустранно плъзгаща се цифрова клавиатура/панел за мутлимедийно управление и много функционалност. Операционна система Симбиан S60.
- Айфон (Apple iPhone). Взаимодействие изцяло чрез пипане по екрана. Пълен с мултимедийни програми.
Резултатите
След тестването, попитали участниците кой телефон биха избрали. Четирима предпочели Айфон, а един Сони Ериксон. При обсъжданията след това, хората говорели за Айфона, малко за Сони Ерискона, още по-малко за Нокията и изобщо не споменавали ЕйчТиСи-то.
- ЕйчТиСи. Само един от петте души успял да се справи със задачите без помощ от водещия на тестването. Един участник дори отворил капачето на батерията, опитвайки се да заключи телефона. Друг пък изобщо не успял да звънне.
- Сони Ериксон. Двама души не успели да сложат телефона в тих режим, а един не успял да настрои алармата правилно. Някои имали затруднения с промяната на силата на звука, задаването на тих режим и добавянето на контакт, а един дори имал проблеми с набирането на номер.
- Нокия. Двама души не успели да намерят тихия режим, двама не успели да направят снимка, двама не успели да изпратят снимка, а един имал сериозни проблеми с изпращане на текстово съобщение. Почти всички се затруднили със снимането (ту капачето било затворено, ту хората не задържали достатъчно дълго копчето, за да се фокусира апаратът правилно), а за повечето било трудно изпращането на снимката.
- Айфон. Четири души изпълнили всички задачи без помощ. Един имал нужда от помощ, за да намери копчето за връщане назад, както и търсел копче със зелена слушалка, с което да позвъни.
Заключенията
Айфон бие конкуренцията си неслучайно. Телефонът е лесен и приятен за ползване. Според изследователите от Инюз, Айфон премахва едно междинно ниво при взаимодействието. Потребителят работи пряко с обектите по екрана. Не е нужно да се избере обект, а след това да се търси копче, за да се направи нещо с обекта. За да звъннете някому, пипате името му на екрана. За да превъртите списъка, плъзвате с пръста си самия списък нагоре или надолу.
Хората възприели Айфона като машина за забавления, която действа и като телефон. Парадоксално е, защото по брой на приложения за забавление (каквото и да означава забавление) другите телефони далеч превъзхождат Айфона. При тях обаче програмите са достъпни през йерархични структури и различни менюта, докато при Айфон почти всичко е видимо и лесно достъпно.
Не на последно място остава и още една важна страна на ползваемостта – естетическата. Айфонът е изкушаващ. Той изглежда хубаво. Приятно е да го държиш. Има висококачествени графики, хубави звуци и висока разделителна способност.