Наскоро писах как Експлоръра във Виста се опитва да разпознава файловете по тип и не винаги от това ни става удобно като потребители.
Още едно ‘напредничаво’ решение ми бърка ежедневно в доброто настроение и удобството на работа: всичко се започва от работния плот (десктопа), винаги се показва профила на текущия потребител, след това една обществена папка и едва тогава структурата на устройствата в компютъра. Във версията ХиксПе (XP) нещата са по-прости и ясни – между десктопа и структурата на устройствата стои само една папка и човек може да избере къде да сочи тя.
При стартиране всяка програма има нужда от начално състояние. Началното състояние на Експлорър е текущият компютър. На снимките по-долу е показано как изглежда то под ХиксПе и под Виста.
Снимка 1: В ХиксПе навигацията тръгва от десктопа, следва непосредствено Май докюмънтс, което може да се настройва
Удобството на този подход е, че човек може да избере къде да сочи папката My Documents.
Снимка 2: Във Виста навигацията също тръгва от десктопа, но минава през името на текущия потребител и папка Public (която още не съм разбрал за какво е)
При този подход, човек е задължен винаги да минава по пътя, начертан му от проектантите на Майкрософт – без значение дали му е удобно или не. Освен това непрекъснато трябва да гледа две папки, които никак не са му нужни и нито може да пренасочи, за да му станат нужни, нито може да скрие, за да не му се бъркат.
Има и четири допълнителни ефекта в новия Експлорър
- Иконките са по-шарени. Това не улеснява работата, а напротив прави по-трудно плъзгането на погледа. В ХиксПе иконките имат сравнително еднакъв сив цвят и се различават по форма. Това позволява на очите свободно да се плъзгат по тях и да се съсредоточат върху имената им. Шаренкото на Вистата кара мозъка да се пъне допълнително, за да възприема и обработва цветовете – създава се отрицателен ефект, при който пъстротата пречи. Да малко шаренко би било добре, помага за отделяне на елементите, но когато всичко е шарено, ефектът се губи.
- Има любими връзки (може и предпочитани). Това привидно улеснение също създава неудобство. То увеличава раздробяването на прозореца на програмата и заема полезно място – на снимката горе, мястото на предпочитаните връзки показва само 1 връзка, а може да се използва за 4 такива (разбира се ефектът не е толкова свиреп при изцяло разпънат прозорец). Тук поне проектантите са дали възможност това панелче да се скрива изцяло.
- Липсват плюсчетата. В ХиксПе пред папките има плюсчета, които указват, че под съответната папка има други папки и позволяват разгъването им. Във Виста, тези плюсчета липсват първоначално – появяват се само когато фокусът е в този панел или когато мишката е над него. Да, ама при отваряне на Експлорър във Виста фокусът е в съседния панел и плюсчетата липсват. Разбирам мотивацията на дизайнерите – всичко, което е ненужно трябва да се маха, за да не товари интерфейса. Може да сравните двете снимки горе – според мен наличието на плюсчетата спомага да се възприеме по-лесно структурата и липсата им има отрицателен ефект върху способността на потребителя да се ориентира.
- Липсва съдържание. В ХиксПе в десния панел, се показва съдържание. Може да се види вида на устройствата, големината им и оставащото свободно място – полезна информация. Във Виста явно се е оказало, че за много потребители тази информация е неясна или ненужна и затова в десния панел по подразбиране не се показва нищо друго освен имената на устройствата – ами че то същото нещо се вижда и в ляво.
За любимите връзки още малко
Те си имат достойнства. Хубаво е да имаш възможност да си наслагаш връзки, към неща, които ползващ често, или до които стигаш трудно, или каквито там са ти нужни. Концепцията не е нова. Има я отдавна под формата на меню Favorites. Не помня дали дойде от браузърите или от друго място, но това не е толкова важно.
От снимките по-горе се вижда, че във Виста такова меню вече няма. В ХиксПе си го има, но там то е същото като менюто Favorites в Интернет Експлорър – а съгласете се да се смесват връзки към сайтове и връзки към папки не е много удобно. Принципна разлика между двата вида връзки може и да няма, но функционална има. Чудесно е, че във Виста двата вида връзки са разделени – Интернет Експлорър си има менюто Favorites, а Уиндоус Експлорър си има Favorites в навигационния панел.
Какво ли се е случило? Защо новият Уиндоус Експлорър си няма меню за връзки? Може дизайнерите да са решили, че менюто е място, където потребителите не трябва да пипат или се е оказало, че не искат да пипат там. Същевременно е било ясно, че хората има нужда да си слагат връзки към различни папки. В резултат са шльопнали фаворитите в навигационния панел – супер, те и без това са навигационни елементи. Да, ама не баш.
Папките разкриват структурата на съдържанието, а връзките са показалци към съдържанието. Двете неща си приличат, но имат различна функция и съответно принадлежат на различни места. Набиването им в един панел, при все че ги дели тънка сива линия, не е най-доброто нещо, което може да ми се случи като потребител. Всичкото налично вертикално място ми трябва. Ежедневно ровя из структури от папки и под-папки, които са десетки и стотици. Последното нещо, което ми трябва е допълнително каре, което да изяжда и без това недостатъчното пространство.
Разбирам, че има хора, за които това е удобният начин, но не искам все аз да съм прецаканият. Сега или трябва да търпя карето или да не си правя връзки. А е толкова лесно – проектантите са можели да дадат възможност да се избира къде да се показват Favorites – в навигационния панел или като меню.
––-
Разбира се има и още неща, които има да се кажат за Експлоръра. Надявам се да успея да ги споделя.
Много добра поредица.
Още един проблем който ме дразни (зная че може да се промени – но за обикновенният потребител не е толкова тривиално).
Натискането на Алт води до странното показване/скриване на менюто.
Едно питане, някой да знае има ли форум в Българското интернет пространство което обсъжда темата „Използваемост“ ?
Показването и скриването на менюто при натискане на Алт се случва в Интернет Експлорър 7. Не съм забелязъл подобен ефект в Уиндоус Експлорър на Вистата. Направили са го, за да пестят място. След известно време се свиква и дори е удобно. Проблем е обаче, че менюто не може лесно да се извика с мишката – липсва аналогия на натискането на Алт.
––––
За форуми за използваемост не съм чувал. Ако под „Използваемост“ имаш предвид „ползваемост“, то отново не знам да има такъв форум. Този сайт е на тема ползваемост, но не е форум. На тема ползваемост понякога пише и Георги Вързоновцев на http://mchell.cult.bg/xp/.
Моята Виста го има и за мен е дразнещо понеже се измества List Control-a с елементите.
Не зная дали е по-правилно да е „ползваемост“ или „използваемост“, на английски е „Usability“. Според мен е по-правилно да е „използваемост“, но не споря за приетият термин.